Ako si vybrat správny menič

Výber vhodného meniča

Aby sa zabránilo zničeniu meniča a v extrémnom prípade aj napájaného spotrebiča, budete potrebovať menič s dostatočným výkonom a vhodným typom výstupného napätia.

Nasledujú dva stĺpce a stačí Vám čítať len ten, ktorý sa Vás týka. Treba len vedieť, či spotrebič, ktorý chcete napájať z meniča, má alebo nemá motor a zistíte ako si vybrať správny menič:

Spotrebič nemá motor

Notebook, bežná elektronika, svietidlá…

Elektrické zariadenia bez elektromotoru a indukčných cievok ako bežná elektronika, klasické žiarovky atď. sa chovajú ako odporová záťaž. Tá je pre menič najmenej problémová.

Urobte súčet odoberaného výkonu všetkých elektrických zariadení, ktoré plánujete naraz napájať cez menič a kúpte menič s modifikovaným sínusom s najbližším vyšším výkonom. Pre bezproblémové napájanie je ideálna minimálne 50% rezerva vo výkone meniča s modifikovaným sínusom.

Pre notebook 300W menič s modifikovaným sínusom

Nestačil by 150W menič? Notebook má tzv. spínaný napájací zdroj. Takýto zdroj má krátko v momente zapnutia výrazne vyšší odber, než je udávaný stály odber notebooku. Tento výrazne vyšší odber pri zapnutí trvá síce veľmi krátko, výsledkom ale môže byť, že sa notebook nepodarí vôbec zapnúť – ak menič nemá dostatočne veľký výkon.

Zdroj notebooku dokáže menič s malým výkonom dokonca aj zničiť (napriek ochrane proti preťaženiu). Meniče s modifikovaným sínusom a s výkonom menším než 300W preto vôbec neponúkame. Pre notebook odporúčame 300W menič alebo adaptér pre notebook do auta.

Pozor na žiarivky (fluorescenčné lampy)

Žiarivka (klasická lineárna žiarivka v tvare dlhej trubice, neónka) s klasickým štartérom môže nenapraviteľne zničiť elektroniku meniča s modifikovaným sínusom bez možnosti reklamácie. Meničom s modifikovaným sínusom je možné napájať iba žiarivku s elektronickým štartérom.

Moderná kompaktná žiarivka (so závitovou päticou E27 ako pri bežnej žiarovke) je štartovaná vlastnou zabudovanou elektronikou a je možné ju meničom s modifikovaným sínusom napájať.

LED žiarovka najmodernejší typ svietidla založeného na báze LED technológie, väčšinou je možné bez problémov napájať meničom s modifikovaným sínusom. No pre veľké množstvo variacií prevedenie napájacej elktroniky a aj kvalitatívneho prevedenia elektroniky žiarovky môže dôjsť k zničeniu žiarovky. Preto odporúčame menič s presným sínusom.

Spotrebič s motorom

Čerpadlo, ručné náradie, chladnička a spotrebiče s indukčnými cievkami (napr. s transformátorom alebo fén).

Vyšší odber v momente zapnutia (nábehová špička)

Elektrické zariadenia s elektromotorom (ako napr. čerpadlo, ručné náradie, domáce spotrebiče) alebo s indukčnými cievkami (napr. transformátor) môžu mať v momente zapnutia krátkodobo až niekoľko krát vyšší odber, než je ich normálny stály odber. Ide o nábehovú špičku – nárazový prúd indukčnej záťaže.

Aby sa takýto spotrebič rozbehol, musí byť napájaný meničom, ktorý jeho nábehovú špičku zvládne a nevyhodnotí ju akopreťaženie. Preťaženie nábehovou špičkou môže viesť k zničeniu meniča. Týka sa to hlavne meničov s modifikovaným sínusom. Z praxe empirický vzťah pre výpočet rezervy meniča je nasledovný:

Menič s modifikovaným sínusom: 8xP (W) kde P je príkon potrebiča. To znamená že pre bezpečný rozbeh motora s meničom s modifikovaným sínusom treba menič so špičkovým výkonom, ktorý je 8x väčší ako je trvalý príkon spotrebiča.

Menič s presným sínusom: 3xP (W). To znamená že pre rozbeh motora s meničom s presným sínusom potrebujem len maximálne trojnásobnú rezervu .

Je možné pomôcť meniču s modifikovaným sínusom zvládnuť záťaž s motorom?

Áno možné to je, len je otázne či je to ekonomické. A výsledok sa nebude rovnať tomu, ako keď sa použije menič s presným sínusom. Ale na odstránenie prepäťových špičiek sa dá použiť súčiastka s názvom TRANSIL a na odfiltrovanie vyšších harmonických, ktoré robia motorom veľké problémy slúži filter s dostatočnou strmosťou. Na trhu je nepreberné množstvo filtrov, ale len pár ich je takých ktoré sú naozaj vhodné.

Cez náš obchod si k meniču môžete objednať aj TRANSIL aj FILTER.

Z týchto záverov jednoznačne vyplýva že meniče s presným sínusom dokážu zvládnuť akúkoľvek obtiažnu záťaž. Či už sú to motory, rôzne iné indukčnosti ale aj LED žiarovky, ale aj ostatné zriadenia pre ktoré sú  jediným správnym riešením meniče s presným sínusom.


Ako dlho vydrží batéria?

Čas výdrže batérie = (0,5 × kapacita batérie × napätie batérie) : odoberaný výkon

Výsledný čas je v hodinách, kapacitu zadávate v ampérhodinách (Ah), odoberaný výkon vo wattoch (W).

Príklad: Spotrebič s odberom 60W a 12V batéria s kapacitou 55 Ah
( 0,5 × 55 × 12) : 60 = 5,5 hodín (plne nabitá batéria vydrží napájať 60W spotrebič 5 hodín a 30 minút)